Krátce po spáchání trestného činu byli dne 12. října 2016 zadrženi 3 pachatelé. Jednalo se o dvě ženy a jednoho muže, kteří společně páchali trestnou činnost na seniorech.

Pod záminkou vrácení přeplatku za elektřinu, zazvonily ženy na zvonek 90-ti letého seniora z Kolína. Ten jim otevřel, pustil je do domu, a když ho ženy požádaly o rozměnění peněz, aby mu přeplatek za elektřinu mohly vrátit, senior peníze ženám rozměnil. Takto jim nevědomky ukázal, kde své finanční úspory schovává.

Ženy posléze využily jeho nepozornosti a špatné pohyblivosti a z komody mu odcizily hotovost ve výši necelých 44.000 Kč. Z domu následně vyběhly do přistaveného vozidla, kde na ně již čekal jejich komplic.

Po zadržení pachatelů středočeští kriminalisté zjistili, že muž je recidivista, který se podobných případů dopouštěl již v minulosti. Za tuto trestnou činnost byl několikrát pravomocně odsouzen. V době spáchání výše uvedeného skutku měl přerušený výkon trestu ze zdravotních důvodů, přesto však seniory dále okrádal.

Vyšetřovatel nyní zahájil jeho trestní stíhání pro spáchání celkem tří skutků, jimiž se dopustil přečinů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, přičemž jen v období od září do října letošního roku připravil seniory ve Středočeském kraji o více než 200.000,- Kč.

Obdobnou trestnou činnost muž páchal v Kolíně,  Kralupech nad Vltavou, Benešově, ale i na území Královehradeckého kraje. V nejbližší době bude obviněnému muži jeho trestní stíhání rozšířeno o další dva skutky, kdy naplnil skutkovou podstatu přečinů krádeže a porušování domovní svobody a způsobil tak škodu ve výši 70.000,- Kč, za což pachateli hrozí trest odnětí svobody až na 5 let.

Ze strany policejního orgánu byl okresnímu státnímu zástupci podán podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby, který jej akceptoval, avšak rozhodnutím Okresního soudu v Kolíně nebyl návrh přijat a obviněný je tudíž stíhán na svobodě.

Proti oběma zadrženým ženám bylo taktéž zahájeno trestní stíhání, a to pro spáchání přečinu krádeže. Jedna z žen je stíhána na svobodě, druhá z žen je stíhána vazebně, neboť se jedná o recidivistku, u které je obava, že by území České republiky mohla opustit, jelikož je občankou jiného státu.

Zdroj: Policie ČR