Šestinásobného podvodu se měl během deseti dnů v květnu dopustit 29 letý muž z Karviné. Ten měl nejprve 6. května 2017 zatelefonovat do karlovarského hotelu, kdy se vydával za kurýra přepravní společnosti s tím, že veze pro ředitele hotelu zásilku. Tu předal na recepci, přičemž si od recepční nechal vyplatit částku necelých pět tisíc korun a z místa odešel. O případu informuje nprap. Zuzana Týřová.

Dalších dvou případů se dopustil 14. května v dalších dvou hotelích v Karlových Varech. Scénář podvodu byl téměř stejný jako v prvním případě. Obě recepční zásilku od fiktivního kurýra převzali a zaplatili požadovanou částku.

Třech případů se měl pak dopustit o den později opět v různých hotelích na Karlovarsku. Ve všech případech bylo následně zjištěno, že se jedná o fiktivní zásilku, neboť ani jeden z adresovaných si žádný balíček neobjednal. Obsah zásilek ukrýval různé věci jako např. instantní polévky, sušenky, anebo také prázdný obsah.

Fiktivní doručovatel byl policisty z Obvodního oddělení v Karlových Varech dopaden. Policisté mu za jeho podvodné jednání sdělili podezření ze spáchání přečinu podvodu. Celkem tak způsobil poškozeným škodu kolem 30 tisíc korun. V případě prokázání viny mu tak hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

 

PREVENTIVNÍ RADY:

Najdou se lidé, kteří bez ověření balíček převezmou a ještě zaplatí v hotovosti, často i bez požadovaného potvrzení o zaplacení, účtenky, faktury apod.
Jak postupovat v případě, že vám přijde zpráva o tom, že „Máte balíček, který je na cestě k vám“?
• Ověřte si, vzpomeňte si, zda a kdy jste žádali nebo objednávali jakékoli zboží .
• Zamyslete se, kdo vám může posílat nějaký balíček (příbuzný nebo známý) .
• Určitě si to ověřte dřív, než doručovatel dorazí k vám.
• Balíček si důkladně prohlédněte.
• Zkontrolujte, zda vůbec prošel poštou, dodavatelskou službou…
• Zda má náležitosti – jako např. adresáta, odesílatele, logo případné firmy…
• Peníze pokud možno vyřizujte přes banky, složenkami.
• V případech, kdy neznáte dodavatele, nedávejte peníze v hotovosti z ruky bez potvrzení a podpisu.
• snažte se zapamatovat si podobu osoby, která vám balíček přivezla, nebo přinesla, případně SPZ vozidlo, v kterém byl balíček přivezen.

V případě vážného podezření nebo zjištěného podvodu neváhejte a oznamte podvod Policii České republiky na nejbližší služebnu, nebo na linku 158.

Zdroj: Policie ČR