Jihočeští kriminalisté sdělili na dnešní tiskové konferenci zásadní obrat ve vyšetřovaném případu ze září roku 2015, kdy pachatelé přepadli firmu v Horusicích, následkem jejich brutálního útoku zemřeli dva muži. O případu informuje mjr. Mgr. Bc. Jiří Matzner. 

O tomto víkendu obvinili jihočeští kriminalisté dva cizince (1980 a 1984) a to ze zločinu dvojnásobné loupežné vraždy, pokusu vraždy a zločinu těžkého ublížení na zdraví, ublížení na zdraví a porušování domovní svobody.

Zadržení podle dosud zjištěných skutečností, po vzájemné domluvě a naplánování, přepadli ve středu 16. září 2015 večer rodinnou firmu v Horusicích. Při přepadení brutálním mlácením donutili majitele domu vydat několik set tisíc korun. Při přepadení vyhrožovali poškozeným střelnou zbraní, napadené svázali a dva muže ztloukli zvlášť surovým způsobem, oba na následky brutálního útoku zemřeli. Ostatním přepadeným způsobili zranění těžká a lehká. Napadení utrpěli také závažná psychická traumata, jejich následky mohou přetrvávat do konce života.

Na objasnění této vraždy pracoval rok a půl tým kriminalistů. Tým se pravidelně schází, vyhodnocuje dosavadní úkony a stanovuje další postup. Započítáme-li i realizaci, respektive zadržení pachatelů, domovní prohlídky i prohlídky nebytových a jiných prostor, pracovalo na tomto případu několik stovek policistů.

Policisté chtějí všem kolegům poděkovat za spolupráci a také děkují všem, kteří reagovali na policejní výzvy. Rovněž doufají, že tato zpráva přinese rodině alespoň částečnou satisfakci za všechny hrůzy, kterými si musela projít.

Kriminalisté během vyšetřování ztotožnili a vyslechli zhruba šest set osob. Většinou šlo o řidiče projíždějících vozidel, ale také o místní osoby, pracovníky z okolí, klienty rodinné firmy a pod.. Prověřovali také stovky operativních informací a zapojili do pátrání i zahraniční kolegy v rámci mezinárodní policejní spolupráce, a to v minimálně pěti státech.

Kriminalisté prověřili desítky informací od občanů, kteří reagovali na opakované výzvy policistů k tomuto případu.

Kriminalisté a specialisté z laboratoří zajistili a zpracovali desítky stop. Každé svědectví, se kterým se občané na zveřejněné výzvy obraceli na policisty, bylo prověřeno.

Obviněné muže a také několik dalších podezřelých zadrželi kriminalisté na území republiky, mimo Jihočeský kraj. Obviněni byli dva muži, oba jsou v současné době již ve vazbě.

Zdroj: Policie ČR