Se zbraní v ruce si přišli pro peníze. Díky preventivním opatřením si odnesli minimum. I tak jim hrozí až deset let.

Včera nedlouho před osmnáctou hodinou jsme na linku tísňového volání přijali oznámení o loupežném přepadení bankovní pobočky v ulici Vyžlovská.

Na místo okamžitě vyrazili policisté pohotovostní motorizované jednotky a speciální po řádkové jednotky. Ti, byť byli na místě během několika málo minut, už lupiče na místě nezastihli.

Prošetřování si následně převzali do své kompetence kriminalisté čtvrtého policejního obvodu. Ti ze záběrů bezpečnostních kamer zjistili, že do pobočky si pro peníze přišli dva maskovaní mladíci či muži.

Lupiči měli na hlavách kauce a obličeje zahalené šátky nebo šálami. Přes bundy měli oblečené reflexní vesty s nápisem „security“.

Jeden z lupičů hlídal u vchodových dveří, druhý si to namířil rovnou k hotovostní přepážce, kde pod pohrůžkou stříbrného revolveru požadoval vydání finanční hotovosti. Na to konto mu pokladní vydal obnos nepřesahující deset tisíc korun. Poté oba hledaní utekli neznámo kam.

Nutno zmínit, že si lupiči z banky odnesli takto nízkou hotovost především proto, že pro takovéto situace mají bankovní domy nastavena preventivní bezpečností opatření. Jedním z nich je, že na hotovostních přepážkách mají pobočky pouze nezbytně nutnou minimální finanční hotovost.

V tomto směru se jedná o jedno, nikoli ale jediné, preventivní opatření, která vznikla před několika lety na základě úzké spolupráce Policie ČR, Bankovní asociace ČR a zástupců jednotlivých bank. A zjevně se tato opatření vyplácí.

Co se týče samotných pachatelů. Ty se zatím vypátrat a zadržet nepodařilo. Proto se nyní obracíme s prosbou o pomoc na širokou veřejnost.

Pokud hledané na záběrech bezpečnostních kamer poznáváte, znáte jejich totožnost, případně místo jejich pobytu či pohybu, předejte nám prosím tyto informace prostřednictvím linky tísňového volání 158.

por. Mgr. Tomáš Hulan