Ilustrační foto

V loňském roce došlo na Jihlavsku k 125 násilným trestným činům, z nich kriminalisté objasnili 84 % případů (v roce 2015 došlo k 158 násilným trestným činům, z nichž se podařilo objasnit 81,01 %). Informuje por. Bc. Jana Kroutilová.

Nejčastějším násilným činem bylo v loňském roce úmyslné ublížení na zdraví, kterých bylo 64, což je o 25 méně než o rok dříve, objasnit se policistům podařilo téměř devadesát procent případů.

Dalším častěji páchaným činem je v této oblasti nebezpečné vyhrožování (13 skutků), vydírání (12 skutků) a porušování domovní svobody (7 skutků), u všech tří kategorií ale došlo v porovnání s rokem 2015 k poklesu spáchaných trestných činů, u porušování domovní svobody o více než polovinu.

Loupeží bylo v loňském roce 5, stejně jako o rok dříve, těchto závažných násilných činů byl opět poměrně nízký počet a v porovnání s předcházejícími lety tak pokračuje příznivý vývoj (v roce 2014 došlo k 13 loupežím a v roce 2013 dokonce k 24).

Mezi násilnými činy byly vloni také 4 případy týrání osoby žijící ve společném obydlí, 3 případy týrání svěřené osoby a 2 případy nebezpečného pronásledování.

Závažný násilný trestný čin prověřovali kriminalisté v dubnu, kdy v Jihlavě hádka mezi partnery vyústila v útok nožem. Napadený muž utrpěl bodné zranění v oblasti břicha a musel podstoupit operační zákrok v nemocnici. Ženu kriminalisté zadrželi, byla obviněna ze spáchání zvlášť závažného zločinu. 

Objasnit se policistům podařilo také loupež, ke které došlo na začátku roku na jihlavské ubytovně. Pachatel na pokoji fyzicky napadl dva ubytované a jednomu z nich vzal pod pohrůžkou dalšího násilí mobilní telefon. Ze spáchání zvlášť závažného zločinu byl obviněn cizinec, který v jihlavském zábavním podniku napadl pracovníka ostrahy. Napadený muž utrpěl při útoku mimo jiné řeznou ránu pod dolní čelistí.

 

Zdroj: PČR