Berlín 15. září (zpravodaj ČTK) – Německý deník Süddeutsche Zeitung dnes zveřejnil komunikaci dvojice teroristů, kteří v červenci zaútočili v bavorských městech Ansbach a Würzburg. Je z ní vidět, jak se oba muže, kteří útočili ve jménu Islámského státu (IS), snaží na dálku ovlivnit někdo, kdo jim dává tipy, jak postupovat. Vyšetřovatelé vycházejí z toho, že členové IS přes internet vyhledávají osoby ochotné spáchat teroristický útok.

Sedmnáctiletý Riaz Khan A. přišel do spolkové republiky loni a po nějaké době dostal ubytování u německé rodiny nedaleko Würzburgu. Nikoho přitom nenapadlo, že mladík je fanatik, který komunikuje s Islámským státem a který je schopen zaútočit sekerou a nožem na cestující regionálního vlaku. Takto vypadala podle Süddeutsche Zeitung část jeho komunikace s člověkem, který byl podle všeho „instruktorem“ IS:

Zástupce IS: „S jakou zbraní plánuješ zabíjet?“

Riaz A.: „Nůž a sekera jsou nachystané.“

Zástupce IS: „Bratře, nebylo by lepší to udělat autem?“

Riaz A.: „Neumím řídit auto.“

Zástupce IS: „Měl by ses to naučit.“

Riaz A.: „To trvá.“

Zástupce IS: „Škody by pak byly výrazně větší.“

Riaz A.: „Dnes v noci chci přijít do nebe.“

Dvojice byla opakovaně v kontaktu i v den útoku 18. července. Riaz A. dokonce odeslal zprávu i z vlaku směřujícím do do Würzburgu, v němž posléze vážně zranil několik lidí. „Začínám,“ napsal. „Teď se dostaneš do nebe,“ zněla odpověď.

mtw ank