Během víkendu policisté z Pardubicka řešili zajímavý případ, v němž museli žádat o zahraniční spolupráci.

V mezinárodním vlaku na trase z Maďarska do Německa si průvodčí všiml dítěte sedícího v první třídě. Na dotaz, kde má rodiče, vůbec neodpovídal, pouze se usmíval. Žádat ho o jízdenku bylo evidentně zbytečné a proto se začal zajímat, odkud je, kde nastoupil a kam cestuje.

Jelikož žádná komunikace nebyla možná, vyrozuměli o všem naše operační středisko, neboť vlak zastavoval až v Pardubicích. Na vlakovém nádraží chlapce vyzvedli policisté a ostatní úkony probíhaly za přítomnosti sociální pracovnice. Na první pohled jsme jeho totožnost odhadovali na čínskou národnost, ale na žádné pokusy směřující k vzájemné komunikaci, ani kresby,  záhadný cestující nereagoval, stále se usmíval.

Kolegové vyrozuměli i zahraniční složky, dotazovali se i na to, zda není po zhruba desetiletém dítěti jeho popisu vyhlášeno pátrání. Jelikož žádná pozitivní odpověď vedoucí k jeho ztotožnění nepřicházela, musel být umístěn do dětského domova. Později se ukázalo, že mobilní telefon, bez vložené SIM karty, měl nastavené německé menu a že chlapec je schopen komunikovat výhradně textem přes toto zařízení v němčině.

V tu dobu už přišla zpráva, že mezinárodní spolupráce přes Národní cenrálu SIRENE byla úspěšná. Pátrání po jeho totožnosti zrovna vyhlašoval Štýrský Hradec v Rakousku a jeho nešťastná matka od zahraničních kolegů slyšela pozitivní zprávu: „Váš syn je v pořádku, ale v České republice.“. Na nic samozřejmě nečekala a v neděli se pro něj dostavila.

Šlo o rodinu s čínskými kořeny žijící v Rakousku. Co se týká osoby nezletilého dítěte, šlo o autistu, který v malé chvilce opustil domov a vydal se na cestu vlakem. Zda je to poprvé, nebo se něco takového stává častěji, to už budou prověřovat úřady v Rakousku.

Zdroj: Policie ČR