Jihočeští kriminalisté objasnili dva hodně podobné případy padělaných bankovek.

Finančně náročné vánoční období pravděpodobně dovedlo ženu z Českých Budějovic k trestnímu stíhání. O vánocích se objevili v krajském městě falešné korunové bankovky v nominální hodnotě tisíc a pět set.  Jihočeští kriminalisté, specialisté na hospodářské delikty, začali prověřovat všechny dostupné informace k výskytu bankovek. Jednotlivé stopy dovedly kriminalisty do prostor jedné budějovické společnosti. Naštěstí podezření na firemní „velkovýrobu“ padělků bankovek se nepotvrdilo.

Jak kriminalisté zjistili, za vším je pouze a jen jedna žena. Zaměstnankyně společnosti se ocitla ve velké finanční tísni a vymyslela plán. Na firemní multifunkční tiskárně zhotovila bez napodobení ochranných prvků padělky minimálně tří tisícikorun a jedné pětistovky. Peníze vzala z firemní pokladny. Aby nebyla přistižena při udávání padělků, tak bankovky, které padělala, vrátila zpět do firemní pokladny. Policistům se ke svému činu při výslechu doznala.

O vánočním období však kriminalisté uzavřeli ještě jeden padělatelský případ, tentokrát z loňského léta. To se v okolí rybníka Bezdrev objevili padělky dvou tisícikorun. Nakonec se ukázalo, že u známého jihočeského rybníka trávil dovolenou senior z Brna, který si pomocí dvou dvoutisícikorunových bankovek a jedné „tisícovky“ vylepšil dovolenou.  Také on je již obviněn z činů proti měně a platebním prostředkům. Pravděpodobně si myslel, že v jiném kraji bude při udávání padělků nenápadný. To by však nesměl jednu z falešných bankovek použít jako zálohu pří půjčení kola, společně se svými doklady. Pak už to bylo pro kriminalisty snadné.

Činy proti státní měně jsou velmi závažnými delikty, oba „amatérské“ padělatele může soud odsoudit k několika letům odnětí svobody.

mjr. Mgr. Bc. Jiří Matzner, krpc.pio@pcr.cz