K prvnímu případu došlo kolem deváté hodiny v panelovém domě v Mostecké ulici v Kladně. Sedmdesáti devítiletý muž nejprve pustil do vchodu domu neznámou ženu, která během několika minut zazvonila u jeho dveří. Žena uvedla, že se nachází v tíživé situaci, neboť dostala botičku na vozidlo, kterou musí uhradit ve výši 2 500,-Kč a požádala seniora o zapůjčení peněz. Vzhledem k tomu, že oslovenému seniorovi přišlo ženy líto, půjčil ji částku ve výši 1 000,-Kč, jelikož více v hotovosti neměl u sebe. Neznámá žena přislíbila navrácení peněz téhož dne v odpoledních hodinách a odešla. Finanční hotovost seniorovi ovšem již nevrátila. Dále poškozený muž zjistil, že mu z chodby bytu ještě odcizila klíče od bytu i s čipem od hlavního vchodu do domu a celou záležitost oznámil na policejní služebnu v Kladně.

Dále 6. ledna 2017 na obvodní oddělení v Kladně bylo oznámeno další podvodné jednání, které se stalo krátce po jedenácté hodině ve středu 4. ledna 2017 v ulici M. Švabinského v Kladně.  V tomto případě oslovila neznámá žena osmdesáti šestiletou seniorku také v místě bydliště. Uvedla, že je její sousedka a požádala jí o zapůjčení peněz. Důvodem její půjčky je zaplacení pokuty za vozidlo, které má zaparkované v jiném městě. Důvěřivá seniorka poskytla v nouzi této podvodnici částku ve výši 800,-Kč.

V současné době probíhá šetření a policisté pátrají po podezřelých ženách. Zda se jedná o stejnou pachatelku je nyní předmětem šetření. V tuto chvíli tuto skutečnost nelze potvrdit ani vyloučit. Podvodného jednání se dopustily ženy ve věku kolem padesáti let, vysoké kolem 160 cm, hnědé vlasy a měly dioptrické brýle.

Policie vyzývá občany, kteří v minulém týdnu byli osloveni cizí osobou a požádáni o zapůjčení peněz, aby poskytli informace na policejní služebnu nebo na linku 158. Dále policie vyzývá svědky, kteří dne 4. ledna 2017 kolem jedenácté hodiny v ulici M. Švabinského nebo okolo deváté hodiny dne 6. ledna 2017 v ulici Mostecká v Kladně spatřili podezřelou ženu, která se pohybovala poblíž vchodů do panelových domů, aby poskytli informace taktéž na linku 158 nebo na nejbližší policejní služebnu.

Lstiví pachatelé neznají mezí a umí připravit seniory i o jejich životní úspory, z těchto důvodů kladenští policisté neustále upozorňují seniory, aby byli obezřetní a dávali si pozor na svůj majetek. Důležité je být opatrní a nevěřit každé osobě, která vás venku na ulici osloví a nebo zazvoní u dveří vašeho bydliště.  Pachatelé jsou velmi vynalézaví a umí si vymýšlet neskutečné příběhy, kterými vás oklamou a na základě svých  lstivých povídek se zmocní mnohdy i celoživotních úspor některých seniorů.

Policie touto cestou opět varuje seniory před těmito zloději a uvádí několik možných témat různých příběhů, které pachatelé používají při získání pozornosti seniorů:

– zazvoní u dveří a požádají o pomoc  – při nevolnosti například podání sklenice vody

– zatelefonovat si ohledně poruchy na vozidle

– zaplacení pokuty za svůj přestupek – například botička na vozidle

– při předání zásilky pro souseda

– při nabídce prodeje zboží

– při nabídce broušení nožů

– výhra v loterii, přeplatky energií

– nikdy si nepouštějte neznámé osoby do svého obydlí

Tyto situace můžete řešit, aniž byste otevírali dveře. Pomoc zprostředkujete například přivoláním sanitky nebo souseda. Podomní prodejci ve většině případů nabízejí nekvalitní zboží a pouze zdánlivě levné zboží, mnohdy pocházející z majetkové trestné činnosti.

– pokud vás osloví na ulici neznámá osoba

– nikdy si ji nezvěte domů

– nevěřte žádným příběhům o svých blízkých osobách a vždy si danou skutečnost ověřte u svých příbuzných

– jedná se například o simulovanou poruchu na vozidle

– neznámý přítel, který přijde zapůjčit peníze pro syna nebo vnuka na výhodnou koupi vozidla

– neznámý přítel rodiny přijde oznámit jakoukoliv nehodu, při které se vám zranil někdo z rodiny a žádá o zapůjčení peněz pro ně

– poslané finance od rodinných příslušníků a jejich rozměnění na menší bankovky

– donáška jakéhokoliv daru od vašich rodinných příslušníků, ať se jedná o masové, zabijačkové produkty a nebo květiny a jiné věci.

Senioři, nebuďte důvěřiví a nepouštějte si do svého bytu ani rodinného domku žádné cizí osoby, i když působí velmi příjemně a přesvědčivě. V současné době mají pachatelé velmi vlídné a důvěrné chování a vystupování a jsou oblečeni do pěkných a kvalitních oděvů. Za svou potencionální kořistí přijíždí i v dražších vozidlech. Někteří pachatelé vyjíždějí páchat trestnou činnost tohoto typu i z jiných okresů nebo dokonce i krajů.