Jak jsme vás již informovali minulý týden, v úterý 26. září 2017 se pátralo po 89leté ženě, které se udělalo při sběru hub nevolno. Naštěstí žena byla nalezena brzy a policisté díky včasnému a pohotovému jednání jí zachránili život. Informuje nprap. Michaela Richterová.

Další oznámení o pohřešované ženě přijal operační důstojník v neděli 1. října 2017, krátce po 13. hodině, kdy oznamovatel uvedl, že přijel s manželkou k obci Mšec na houby v deset hodin ráno a žena se doposud nevrátila k autu.

Na místo se ihned dostavili policisté z Obvodního oddělení Nové Strašecí, kteří se spojili s dalšími hlídkami policie z Kladenska a se 74letým oznamovatelem, který policistům poskytl popis pohřešované. K danému popisu uvedl také to, že v deset hodin ráno přijeli s manželkou na houby a hned se u vozidla rozešli každý jiným směrem, přičemž manželka neměla u sebe mobilní telefon. Oznamovatel se vrátil k autu před polednem a čekal na její příchod. Po dlouhé hodině čekání dostal o manželku strach, zda se jí neudělalo nevolno, a proto zavolal na policii a nahlásil pohřešování.

Do pátrání se zapojili policisté z Územního odboru Rakovník, policisté z kladenského okresu, psovod se služebním psem a také byl vyslán vrtulník s termovizí. Na pomoc se přidali profesionální hasiči ze Slaného, dobrovolní hasiči ze Mšece, z Plchova, Jedomělic a Srbče. Všichni pátrající se rozdělili a prohledávali celý les.

Jedenáct minut po čtrnácté hodině oznamovateli zazvonil telefon, na který mu volala manželka z domova a pověděla mu, že se ztratila a netušila, kde se nachází, tak vyšla na silnici. Shodou náhod jí zastavil soused z vesnice z Kladenska a odvezl jí domů. Tuto skutečnost prověřili policisté z Kladna, kteří jeli do místa jejího trvalého bydliště se přesvědčit o tom, zda je opravdu žena v pořádku. Po potvrzení kladenské hlídky se pátrací akce ukončila.

Několik užitečných rad pro houbaře:

• Vezměte si s sebou plně nabitý mobil. I když jej starší lidé neumějí ovládat, může je zachránit to, že je zapnutý. Policie ho totiž dokáže zaměřit.
• Zvažte své síly a zdravotní stav.
• Pokud jdete na houby sami, dejte vědět někomu blízkému, kam na houby jdete. Také mu sdělte, kdy hodláte přijít domů zpět.
• Sami choďte jen do takového lesa, kde to dobře znáte.
• Pokud se chystáte do lesa na delší dobu, vezměte si sebou menší svačinu a pití.
• Všímejte si větších objektů a cesty, kudy jdete. Usnadní to orientaci, kdybyste zabloudili.
• Nezapomeňte na vhodné oblečení, do sucha, do mokra i do zimy.
• Pokud máte nějakou závažnější chorobu, mějte potřebné léky pro jistotu u sebe.
• Doporučujeme také mít na sobě reflexní prvky (například pásky).