Logo Policie ČR

Policisté z místního oddělení Vršovice v pondělí 3. dubna 2017 po 15. hodině vyjížděli do ulice 28. pluku v Praze 10. O případu informuje por. Bc. Jan Daněk.

Oznamovatelka si všimla muže a ženy, kteří vyběhli z domu a utíkali pryč. Vzápětí z toho samého domu vyšel nevidomý muž a volal o pomoc, že byl právě okraden. Policisté po příjezdu na místo kontaktovali poškozeného, který jim řekl, že byl právě okraden. Jelikož jim nemohl poskytnout popis pachatelů, vzali do auta svědkyni a začali pátrat po okolí. Ta na Kodaňské ulici na zastávce MHD poznala podezřelou ženu, kterou pak policisté zadrželi. Spolupachatele se vypátrat nepodařilo.

Při prošetřování případu policisté zjistili, že se zadržená osmadvacetiletá žena nejprve na ulici nakontaktovala na nevidomého muže a pod záminkou, že ho převede přes přechod pro chodce, se ho pokusila okrást. To se jí však nepodařilo a na scénu nastoupil její kumpán. Ten za poškozeným vběhl do domu a řekl mu, že se ho právě nějaká žena pokusila okrást a ať si zkontroluje peníze. To poškozený udělal, a když si kontroloval peněženku, tak mu z ní pachatel vytrhl hotovost ve výši dva tisíce korun a utekl.

Ta samá hlídka policistů byla volána o den později na ulici Švehlova v Praze 10 do noční tramvaje číslo 57, ve které se dva muži snažili okrást spícího cestujícího. Díky všímavé oznamovatelce, která kontaktovala tísňovou linku, policisté na místě zadrželi dva kapsáře ve věku třiatřicet a čtyřiatřicet let. Ti za pomoci skalpelu rozřízli poškozenému kapsu u kalhot a snažili se mu odcizit mobilní telefon. Policisté podle popisu ve starším z kapsářů poznali muže, po kterém den před tím pátrali, jelikož okradl nevidomého.

Všichni tři pachatelé z obou případů mají bohatou trestní minulost a v současné době jsou odsouzeni k podmíněným trestům odnětí svobody v rozmezí od jednoho do dvou let za kapesní krádeže. I z tohoto důvodu jsou nyní za dvě shora popsané kapesní krádeže stíháni vazebně a hrozí jim až tříletý pobyt za mřížemi.

Zdroj: Policie ČR