Rozmach a oblíbenost cyklistiky v posledních letech, koresponduje s narůstajícím počtem dopravních nehod cyklistů, který byl zaznamenán v posledních letech. V roce 2015 policisté v Praze vyjížděli k 199 dopravním nehodám s účastí cyklistů. Při těchto nehodách utrpělo 18 cyklistů těžká a 124 cyklistů lehká zranění. U 87 dopravních nehod byl jejich viníkem právě cyklista. V případě nehod, které se odehrály ve večerních či nočních hodinách nebo za snížené viditelnosti často řidiči motorových vozidel argumentovali tím, že si jedoucího cyklisty všimli až na poslední chvíli. V mnoha případech dopravní policisté následně zjistili, že jízdní kola těchto cyklistů nevyhovují požadavkům pro provoz na pozemní komunikaci. Výjimkou nejsou ani vzájemné srážky neosvětlených cyklistů na cyklostezkách či srážky cyklistů s chodci.

Povinnost být za snížené viditelnosti osvětlen je dána zákonem č. 361/2000 o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů. Konkrétně v §58 odst. 5) podle kterého je cyklista povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. V případě porušení tohoto ustanovení zákona, může policista přestupci na místě udělit pokutu až ve výši 2 000 Kč.

S přechodem na zimní čas se začne stmívat již krátce po čtvrté hodině. Z pohledu dopravních statistik přichází s listopadem období se zvýšeným počtem dopravních nehod s účastí cyklistů a chodců, kde je výrazným rizikovým faktorem zhoršená viditelnost!

Policisté se v tomto období více zaměří na tyto rizikové účastníky silničního provozu. V rámci těchto opatření se policisté účastní také akce Nejezdi jak netopejr!“, během které v průběhu prvního listopadového týdne budou policisté společně se strážníky Městské policie hl. m. Prahy a pracovníky Magistrátu hl. m. Prahy, kontrolovat cyklisty přímo na cyklostezkách.  Jak je již podle názvu akce zřejmé, zaměří se především na osvětlení cyklistů za snížené viditelnosti.

Zdroj: Policie ČR