Londýnská policie zatkla tři muže, kteří jsou podezřelí, že ve středu pozdě večer zavraždili jednatřicetiletého Čecha. Informoval o tom dnes na svém webu deník The Guardian. Mezi zadrženými je i šestnáctiletý chlapec.

Ve východním Londýně ubila k smrti 31letého Čecha skupinka mladíků, který v britské metropoli pracoval a v osudný večer se vracel pešky domů z posezení s kolegy. Informoval o tom dnes britský deník Daily Mirror. Policie zatím pachatele nedopadla. Ministerstvo zahraničí ČR nevidí v této vraždě politicky motivovaný útok. Také podle britských médií nejde o vraždu z nenávisti, ale spíše o čin pouličního gangu.

Čech pracoval v cateringové společnosti Harbour & Jones v centruLondýna jako zástupce vedoucího. Ve čtvrtek večer popíjel s kolegy v restauraci Perfect Fried Chicken na ulici East India Dock nedaleko svého bydliště. V restauraci se krátce pohádal s partou mladíků, kteří poté odešli, ale počkali si na Čecha venku.

Podle očitého svědka členové skupiny srazili muže v saku ranou do hlavy řetězem k zamykání kol. „Ležel na zemi a měl poraněnou hlavu. Bylo tam mnoho krve a kopali do něj,“ řekl listu svědek. Čtveřici mladíků bylo podle něj kolem 20 let a odjeli na kolech typu BMX. Čech zemřel podle policie na místě činu krátce po půlnoci.

„My tento čin nedáváme do souvislosti s politicky motivovanými útoky namířenými proti přistěhovalcům, o kterých se v souvislosti se změnou atmosféry po brexitu (odchodu země z EU) ve Velké Británii hovoří,“ řekla v ČT mluvčí ministerstva zahraničí ČR Irena Valentová.

Naopak jako etnicky motivovaný zločin britské a polské úřady označily srpnový útok asi dvacetičlenného davu mládeže v anglickém Harlow na dvojici Poláků, z nichž jeden na následky zranění zemřel. Po červnovém britském referendu o odchodu z EU se v Británii zvýšil počet útoků na Poláky a polská vládní delegace přiletěla začátkem září do Londýna o tom jednat. Britská ministryně vnitra Amber Ruddová přislíbila, že pozorně dohlédne na vyšetřování podobných útoků.

Podle oficiálních údajů z roku 2014 žije v Británii asi 790.000 Poláků, což je činí po Indech druhou největší komunitou přistěhovalců v zemi. Podle českých úřadů v loňském roce na území Británie pracovalo asi 37.000 Čechů.

Zdroj: ČTK