Foto: PČR

Při policejní akci zadrželi celkem sedm osob, pět z nich bylo obviněno. Zajistili pervitin, marihuanu i lysohlávky. Informuje por. Bc. Dagmar Jiroušková.

V souvislosti s potíráním drogové trestné činnosti se podařilo tachovským kriminalistům odhalit další varnu pervitinu – tentokrát na Borsku. Policejní akce proti výrobcům a současně i dealerům pervitinu se uskutečnila v úterý 15. listopadu letošního roku, kdy tachovští kriminalisté společně s policisty tachovské pořádkové jednotky a policisty ze specializovaného pracoviště policie zasahovali v ranních hodinách v jedné z chat v rekreační oblasti Sycherák.

Na místě zadrželi čtyři osoby – dva muže ve věku 34 let, jednoho muže ve věku 35 let a jednu ženu ve věku 21 let. Kromě těchto osob kriminalisté zadrželi v dopoledních hodinách ještě další tři – konkrétně v Praze dopadli 23letou ženu a v Tachově 32letou ženu a 38letého muže.

Při domovních prohlídkách, které se uskutečnily ve zmiňovaném rekreačním objektu a v bytě jedné z podezřelých v Tachově, bylo zajištěno množství různých chemikálií, digitální váhy, robotický drtič, plastové lahve, kanystry, zkumavky, skleněné baňky, kovový hořák, teploměr a podobně. Celý sklepní prostor chaty sloužil jako varna pervitinu. Mimo to kriminalisté zajistili přes 142 g suchého rostlinného materiálu (včetně obalů), který při testu na drogy reagoval jako marihuana, a 1,2 g krystalické látky pozitivně reagující na amfetamin.

Dva obvinění muži (35 a 34 let) měli v rekreační chatě vyrábět drogu nejméně od června letošního roku, přičemž minimálně od listopadu roku 2014 do letošního června měl v chatě drogu vyrábět starší muž sám. Ten měl již v minulosti zkušenosti s drogovou trestnou činností, a tak za ní byl v roce 2011 odsouzen. Šetřením kriminalisté zjistili, že muži pervitin prodávali nejen v rekreační oblasti, ale také na různých místech tachovského okresu a v Praze, a to více než 20 odběratelům.

Nejstarší z obviněných pervitin získával od různých distributorů, mezi které patřili i dva již zmiňovaní obvinění muži. Dealer dál drogu distribuoval minimálně 8 odběratelům. Při domovní prohlídce u něj kriminalisté zajistili sáček s pervitinem o celkové hmotnosti 0,5 g včetně obalu.

Obě obviněné ženy si měly drogu opatřovat od různých zdrojů a následně dál distribuovat dalším osobám. Mladší žena se měla této trestné činnosti dopouštět minimálně od března 2016 do doby svého zadržení, kdy drogu prodávala na různých místech tachovského okresu a v Praze minimálně 5 osobám. Starší obviněná drogu distribuovala nejméně od května 2015 zejména v Tachově i na dalších místech tachovského okresu více než 20 osobám. Při domovní prohlídce v u ní kriminalisté zajistili plastový sáček s krystalickou látkou o celkové hmotnosti 0,7 g, která pozitivně reagovala na metamfetamin a dále minimálně 430 sušených plodnic hub lysohlávek a 22,8 g jejich drti. Dále kriminalisté nalezli plastové sáčky a krabičku s marihuanou o celkové váze 15,9 g.

Na základě provedeného šetření, zjištěných skutečností a zajištěných důkazů tak policejní komisař minulý týden ve středu zahájil trestní stíhání pěti osob. Tři z nich – 35letého a 34letého muže a 32letou ženu – obvinil ze spáchání zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, 23letou ženu a 38letého muže obvinil ze spáchání přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Státnímu zástupci podal policejní komisař podnět k návrhu na vzetí třech obviněných (muži ve věku 35 a 34 let, žena 32 let) do vazby. Soud jej akceptoval u dvou mužů, žena je trestně stíhána na svobodě. Stejně tak jsou stíháni i zbylí dva obvinění (muž 38 let, žena 23 let), jejichž jednání bylo kvalifikováno v rovině přečinu.

Zdroj: Policie ČR