Ilustrační foto

ČESKOLIPSKO, SEMILSKO – Policisté v obou okresech vyšetřují podvody na klientech mobilních operátorů. Informuje por. Bc. Ivana Baláková.

Policisté na Českolipsku a Semilsku přijali v tomto týdnu trestní oznámení na neznámé podvodníky, kteří okrádají zákazníky mobilních operátorů.

V úterý 21. února přišla do mobilního telefonu 58letého muže z Nového Boru sms zpráva, která ho informovala o tom, že ho telefonní společnost chce odměnit jako věrného zákazníka a aby mohl ocenění získat, má odeslat nový přístupový kód do internetové samoobsluhy na konkrétní telefonní číslo. Kód pak přišel v sms zprávě od skutečného operátora. Tím, že ho oznamovatel přeposlal dál, umožnil dosud neznámému pachateli, aby si z jeho účtu dobil kredit ve výši 5 000 korun. O tom se dozvěděl sms zprávou od svého operátora, který mu potvrdil, že úspěšně dobil kredit pro telefonní číslo, které vůbec neznal. Obratem se snažil tuto platbu vystornovat, ale to už podle vyjádření operátora nebylo technicky možné.

Ještě horší zkušenost má 30letá žena ze Semilska. Ta také přeposlala podvodníkům ze stejného důvodu svůj nově přidělený přihlašovací kód do své internetové zákaznické samoobsluhy. To se stalo v úterý. Z jejího účtu si pak někdo dobil kredit ve výši 5 000 korun a kromě toho jejím jménem uzavřel smlouvu o pravidelných měsíčních platbách za kredit ve výši 2 000 korun ve prospěch jistého telefonního čísla, které nezná a s jeho uživatelem nemá nic společného.

Oba zákazníci mobilních operátorů pochybili v tom, že přeposílali svá přístupová hesla na neznámá telefonní čísla. Jak policisté zjistili, tak je k tomu podvodníci ponoukají pod nejrůznějšími záminkami. Ve zmiňovaných případech podvodníci výhru předem nijak nespecifikovali, ale v jiných, které se v minulosti udály mimo Liberecko, nabízeli například jako cenu za věrnost nebo jako výhru v soutěži tablet od společnosti Apple i Pad Air.

Tím, že lidé postupují podle pokynů podvodníků, udělají totéž, jako by jim odeslali svou platební kartu i s pinem. Společnost poskytující mobilní telefonní služby o podvodech ví a své zákazníky vyzývá k obezřetnosti. Pachatelé jejím jménem vystupují podvodně a samotná společnost za jejich  kriminální jednání není nijak zodpovědná.

 

Zdroj: PČR