Ilustrační foto

ZLÍNSKO: V poslední době se v celé republice množí případy lidí, kteří naletěli na podvodný inzerát o pronájmu bytu a zaslali různě vysoké finanční částky na účet v zahraničí. Nedočkali se však ani klíčů od bytu, ani peněz. Informuje nprap. Monika Kozumplíková.

Scénář je vždy stejný. Na inzertních serverech, které shromažďují inzeráty o pronájmech bytů v různých lokalitách České republiky, si podvedení našli inzerát o pronájmu bytu a odpověděli přiloženým odpovědním formulářem, že mají o byt zájem. Odpověď přišla vždy v anglickém jazyce, vždy z jiné e-mailové adresy. Vysvětlení pronajímatele bylo však podobné. „Inzerenti“ zdědili byt po babičce, pracují v zahraničí a byt chtějí pronajmout.

Požadovali po zájemcích zaslání dvou měsíčních nájmů předem na účet Airbnb prostřednictvím společnosti MoneyGram. Do dvou dnů od přijetí peněz na účet měla dopravní společnost dopravit zájemci klíče od bytu. Nájemník si měl byt prohlédnout, a pokud by s pronájmem nesouhlasil, peníze mu měly být vráceny. Všichni podvedení poslali částky od 9 000 do 15 000 na účet v zahraničí. Klíčů od bytu se však nedočkali a inzerenti se stali po přijetí peněz nekontaktními.

Zlínští policisté přijali již šest podobných oznámení. Prověřují je jako trestný čin podvod s trestní sazbou až dva roky odnětí svobody.

 

Zdroj: PČR