Muže v kritickém stavu zachránili přímo na zastávce MHD.

V pátek v osmnáct hodin hlídkovali policisté pražské cizinecké policie v Praze 10 Malešicích. Ti si při průjezdu ulicí Limuzská na tamní autobusové zastávce všimli shluku lidí a rozhodli se zjistit, oč jde.

Když zastavili, bylo jim hned jasné, že se zde odehrává boj o život. Na zemi leželo bezvládné tělo muže, kterému se přítomní snažili všemožně pomoci.

Policisté na nic nečekali a u muže okamžitě zahájili nepřímou masáž srdce a zprůchodnili mu dýchací cesty. Zároveň o vyvstalé situaci informovali operační středisko.

Operátoři tísňové linky na místo neprodleně vyslali další policejní hlídku, konkrétně policisty pohotovostní motorizované jednotky, kteří jsou vybaveni přístrojem AED, tedy mobilním defibrilátorem, který okamžitě po příjezdu použili pro oživení bezvládného muže.

Život zachraňující výboje museli policisté použít opakovaně, neboť zachraňovaný upadal zpět do bezvědomí opakovaně.

Zanedlouho se k policistům připojili i přivolání záchranáři a muže společně stabilizovali natolik, že byl schopen převozu do nemocnice.

Velice podstatná je skutečnost, že všichni zainteresovaní, tedy jak policisté z pražské cizinecké policie, péjáci, tak i záchranáři přijížděli na místo v rozmezí přibližně necelých dvou minut. Zachraňovanému se tedy dostalo profesionální pomoci do pěti minut od chvíle, kdy upadl od bezvědomí.

Za pozornost také stojí to, že pro jednoho z policistů pražské cizinecké policie to nebylo poprvé, kdy zachraňoval lidský život. Je tomu přibližně rok, kdy na polygonu v Mostě zkolaboval muž za volantem osobního auta, se kterým následně sjel do tamní retenční nádrže.

Tento policista byl jeden ze čtyř, kteří se bez váhání vrhli do vody, muže z vozidla vytáhli a poskytli mu do příjezdu zdravotnické záchranné služby nedokladnou první pomoc, kterou mu dle zdravotníků a lékařů zachránili život.

Za tento čin se tomuto policistovi a jeho kolegům dostalo jak osobního poděkování od zachráněného muže, tak ocenění v rámci ankety „CENA ŘEDITELE“. V této anketě zachránci vyhráli kategorii „ČIN ROKU“. Stejně tak se jim za tento hrdinský skutek dostalo následně ocenění i v celorepublikové soutěži „POLICISTA ROKU“.

Stejně tak stojí za pozornost druhý člen hlídky pražské cizinecké policie, respektive členka. Jedná se o policistku, která je v řadách pražské policie „teprve“ jeden a půl roku a v přímém výkonu služby je od října loňského roku. Ta takovouto situaci zažila ve své profesní kariéře vůbec poprvé. O to víc je ráda, že se jednaosmdesátiletému muži podařilo rychlým zásahem život zachránit.

por. Mgr. Tomáš Hulan